Setkáme se na předem domluveném místě, kde se lety balonem uskutečňují, nebo se na vhodné místo pro let balonem společně přesuneme. Posádka balonu pod Vaším dozorem rozloží balon, zapojí karabiny, vyzkouší funkčnost hořáku a sestaví balon, aby byl připraven pro uskutečnění bezpečného letu balonem. Pilot balonu následně zapne ventilátor, který naplní obal balonu studeným vzduchem, zpravidla alespoň do 2/3 objemu.

Posádka balonu Vás poučí o průběhu letu balonem a možných nebezpečích. Mezitím pilot balon natopí a postaví jej nad hlavu a poté budete vyzváni k nastoupení pro let balonem. Jakmile dojde k vytopení a překonání patřičné vztlakové síly, balon je připraven k odletu.

Rozloučíte se s Vašimi blízkými a vydáte se na ničím nerušenou plavbu vzduchem. Vyhlídkový let balonem je podvolen pouze Vašim tužbám a přáním splňujícím letecké předpisy a zdravý lidský rozum :-)

Pilot může směr letu balonu ovládat pouze stoupáním, či klesáním do stanovené výšky, jelikož v různých výškách fouká různým směrem. Ovšem ne vždy tomu tak je. Čím je vítr silnější, tím je možnost manévrovatelnosti pro let balonem menší. Ne nadarmo se říká „kam vítr, tam plášť". Let balonem je samozřejmě prováděn tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost Vašeho zdraví, tudíž v neočekávaných situacích může být let balonem zkrácen nebo naopak prodloužen. Pokud však bude zkrácen o více než 15 minut, máte nárok na opakování letu balonem.

Po přistání počkáte na pokyn pilota balonu a následně vystoupíte jeden po druhém z koše balonu. Na závěr vyhlídkového letu balonem Vás čeká příjemný ceremoniál s křestem, přípitkem a občerstvením. Během těchto příjemných činností sbalí posádka obal balonu a vše je připraveno na Váš povel k odjezdu na místo startu balonu.

Jak a kde se balonem létá?

Habalon.cz provádí vyhlídkové lety balonem po celé ČR i v zahraničí. Díky otevřeným hranicím není problém odstartovat u nás a přistát balonem za hranicemi. Komplikovanější to je pouze s Rakouskem. Balonem se létá se vždy po směru větru, nikoliv proti směru, nelze ani udělat okruh. Na balonové zývody a sportovní lety balonem však jezdí naši piloti především do zahraničí.

Létá se za příznivého počasí, maximálně do rychlosti větru 5 m/s, za dostatečné dohlednosti potřebné pro příjemný vyhlídkový let balonem (zpravidla alespoň 10 km), za dostatečné výšky základny oblačnosti, s ohledem na meteorologické podmínky (bouřky, přeháňky, zesílení větru apod.). V případě rychlosti větru do 1 m/s máte nárok na domluvu s pilotem balonu, zda se let balonem uskuteční, či odloží a užijtete si tak vyhlídkový let balonem jindy.

Balon nepotřebuje ke startu či přistání letiště, nebo jiné velké plochy, stačí zpravidla plocha o rozměrech zhruba 40 x 40 m bez vysokého napětí a jiných překážek. Pro start balonu stačí zpravidla menší louka, větší zahrada nebo např. fotbalové hřiště. Dalo by se říct, že balon může odstartovat téměř odkudkoliv.